Bania

Bania to najnowszy nabytek Dworku – otwarta została w roku 2017. Banię opala się drewnem, wilgotność powietrza regulujemy polewając rozgrzane kamienie wodą. Po wyjściu z bani i zimnym prysznicu koniecznie trzeba na tarasie posłuchać Puszczy i popatrzeć w gwiazdy. Seans w ruskiej bani to świetny relaks, ale też wysiłek dla organizmu. Dlatego w przerwie między kolejnymi wejściami do bani, należy odpocząć i koniecznie uzupełnić płyny: herbata ziołowa i woda zawsze stoją na stole.

Goście mają do dyspozycji oczywiście również łazienkę i – jako, że bania to bardzo towarzyska odmiana sauny – salonik z dużym stołem.

W słowiańskich wierzeniach ludowych w bani mogło dochodzić do kontaktu człowieka z demonami… Bannika, bo to on władał banią, przedstawiano jako starca o nienaturalnie wyrośniętej głowie i karłowatym ciele, noszącego znamiona lekkiego szaleństwa. Jest on w zasadzie przyjazny ludziom, choć lepiej mu nie podpaść, bo może zaszkodzić, a nawet utopić. Całkiem możliwe jest, że karze tych, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z łaźni: przychodzących do niej po zachodzie słońca (nasz bannik jednak to toleruje), kąpiących się zbyt długo bądź tych, którzy kradną ubrania osób zażywających łaźniowego relaksu. Żeby udobruchać bannika zostawiano mu zawsze w łaźni trochę wody, a raz do roku składano ofiarę z czarnej kury. A przede wszystkim korzystano z dobrodziejstw bani w dobrym towarzystwie.

Cennik:
pobyt 2,5 h cena
2 osoby 290 zł
3 osoby 320 zł
4 osoby 350 zł
5 osób 380 zł

Każda dodatkowa osoba (jednak nie więcej niż 8 osób jednorazowo) dopłaca 40zł

 

Rezerwacja

Pobyt w Bani należy rezerwować razem z noclegiem i opłacać przelewem. Podczas pobytów świątecznych i długoweekendowych wyznaczone są dni użytkowania bani – nasi współpracownicy również mają prawo do świętowania 🙂
Z Bani można korzystać w godzinach 11:00 – 20:00. Jeśli bania jest używana podczas pobytu gości w Mansardzie, mogą oni tego samego dnia skorzystać z bani po zniżkowej cenie.

W cenie:
 • rozpalenie bani, drewno
 • 2,5 godzinny pobyt
 • ręczniki 2szt./os.
 • suszarka do włosów
 • herbata, woda
 • sprzątanie po pobycie w saunie
PAMIĘTAJ!

ISTNIEJĄ PEWNE GRUPY CHORÓB I DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE STANOWIĄ PRZECIWWSKAZANIE DO KORZYSTANIA Z SAUNY.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wchodząc do bani korzystający potwierdza, że jego stan zdrowia na to pozwala. Za szkody zdrowotne związane przebywaniem w ruskiej bani, nie ponosimy odpowiedzialności.

Przykładowe przeciwwskazania do korzystania z sauny:

 • ostre stany reumatyczne
 • infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny
 • niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa i inne
 • choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem)
 • ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), epilepsja, jaskra, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem)
 • kobiety w ciąży mogą przebywać w saunie, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, zawsze jednak powinny pamiętać, że nie wolno przekraczać dozwolonego czasu i temperatury
 • prawo do samodzielnego korzystania z sauny i łaźni mają klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Dzieci i osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny i łaźni tylko pod opieką i na odpowiedzialność rodziców.