Bania

Bania to najnowszy nabytek Dworku – otwarta została w roku 2017. Banię opala się drewnem, wilgotność powietrza regulujemy polewając rozgrzane kamienie wodą. Po wyjściu z bani i zimnym prysznicu koniecznie trzeba na tarasie posłuchać Puszczy i popatrzeć w gwiazdy. Seans w ruskiej bani to świetny relaks, ale też wysiłek dla organizmu. Dlatego w przerwie między kolejnymi wejściami do bani, należy odpocząć i koniecznie uzupełnić płyny: herbata ziołowa i woda zawsze stoją na stole.

Goście mają do dyspozycji oczywiście również łazienkę i – jako, że bania to bardzo towarzyska odmiana sauny – salonik z dużym stołem.

W słowiańskich wierzeniach ludowych w bani mogło dochodzić do kontaktu człowieka z demonami… Bannika, bo to on władał banią, przedstawiano jako starca o nienaturalnie wyrośniętej głowie i karłowatym ciele, noszącego znamiona lekkiego szaleństwa. Jest on w zasadzie przyjazny ludziom, choć lepiej mu nie podpaść, bo może zaszkodzić, a nawet utopić. Całkiem możliwe jest, że karze tych, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z łaźni: przychodzących do niej po zachodzie słońca (nasz bannik jednak to toleruje), kąpiących się zbyt długo bądź tych, którzy kradną ubrania osób zażywających łaźniowego relaksu. Żeby udobruchać bannika zostawiano mu zawsze w łaźni trochę wody, a raz do roku składano ofiarę z czarnej kury. A przede wszystkim korzystano z dobrodziejstw bani w dobrym towarzystwie.

We wrześniu 2018 oddaliśmy do dyspozycji gości Dworku balię kąpielową koło budynku bani. Kapiel w gorącej wodzie, w środku Puszczy, pod rozgwieżdżonym niebem – tego nie wolno przegapić!

Cennik:
pobyt 3 h cena
pobyt w bani (w cenie: rozpalenie, drewno, ręczniki 2szt./os., suszarka do włosów, herbata, woda, łazienka z prysznicem, salon, sprzątanie po pobycie w saunie) 190 zł plus 20 zł od osoby
skorzystanie z samej goracej beczki (w cenie: nagrzanie wody do odpowiedniej temperatury, drewno, woda) 140 zł
pakiet: bania i goraca beczka 290 zł plus 20 zł od osoby
podczas długich weekendów, pobytów świątecznych, sylwestrowych w jeden ustalony przez nas dzień, w określonych godzinach, oferujemy wszystkim gosciom Dworku dostęp do bani po symbolicznej cenie 30 zł od osoby

W saunie może przebywać max. 8 osób.

 

Rezerwacja

Zapraszamy do Bani od września do czerwca i do gorącej beczki w miesiącach wiosennych i jesiennych (w wakacje polecamy basen). UWAGA: Pobyt w Bani oraz  gorącą  beczkę należy rezerwować razem z noclegiem i opłacić przelewem – tylko wtedy możemy zagwarantować ich przygotowanie. Jeśli przyjeżdżacie Państwo do nas na dłużej, dostaniecie przed przyjazem telefon do osoby odpowiedzialnej za banię i ustalicie dokładny termin. Z Bani można korzystać w godzinach 12:00 – 21:00. Jeśli bania jest używana podczas pobytu gości w Mansardzie, mogą oni tego samego dnia skorzystać z bani po specjalnej cenie.

Podczas pobytów świątecznych i długoweekendowych wyznaczone są dni  i godziny użytkowania bani  – Dworkowe Spa zaprasza wtedy wszystkich mieszkańców Dworku, a cena jest symboliczna 🙂

PAMIĘTAJ!

ISTNIEJĄ PEWNE GRUPY CHORÓB I DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE STANOWIĄ PRZECIWWSKAZANIE DO KORZYSTANIA Z SAUNY.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wchodząc do bani korzystający potwierdza, że jego stan zdrowia na to pozwala. Za szkody zdrowotne związane przebywaniem w ruskiej bani, nie ponosimy odpowiedzialności.

Przykładowe przeciwwskazania do korzystania z sauny:

  • ostre stany reumatyczne
  • infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny
  • niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa i inne
  • choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem)
  • ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), epilepsja, jaskra, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem)
  • kobiety w ciąży mogą przebywać w saunie, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, zawsze jednak powinny pamiętać, że nie wolno przekraczać dozwolonego czasu i temperatury
  • prawo do samodzielnego korzystania z sauny i łaźni mają klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Dzieci i osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny i łaźni tylko pod opieką i na odpowiedzialność rodziców.