Chata czyli kultura w Puszczy

Chata Kulturalna to stary (koniec XIX wieku) podlaski dom przeniesiony z wioski Biszewo, położonej w pobliżu Siematycz.

Fotografia drzwi tego domu znajduje się w książce Artura Gawła „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”, dlatego też zdecydowaliśmy się na zachowanie ich w stanie oryginalnym, mimo niestandardowego rozmiaru, wymuszającego pokłony przy wejściu. Są to drzwi ozdobne, do ich zewnętrznej powierzchni przybito warstwę deseczek tworzących wzór:

„Wierzono, iż właściwości apotropaiczne, czyli odstraszające złe moce, posiada już samo żelazo, stąd też wbijanie w drzwi tak dużej ilości gwoździ miało także magiczne znaczenie.”
Może właśnie dzięki tej magii nie polegliśmy na tym wyzwaniu i po zakupieniu dodatkowego domu, aby mieć materiał na wymianę spróchniałych belek, w roku 2016 zakończyliśmy remont: z zewnątrz dom zachował stary styl, w środku powstała elegancka sala z funkcjonalną kuchnią, kominkiem, sypialnianą antresolą i ogrzewaniem ściennym.

W swoim nowym wcieleniu spełnia wiele funkcji:

  • Jest idealnym miejscem na warsztaty, szkołę jogi, burzę mózgów, wspólne gotowanie i świętowanie, rodzinne imprezy lub spotkania przyjaciół. Goście mogą korzystać również z wielkiego podwórka i miejsca ogniskowego. Może wejść w skład pakietu: cały Dworek – Chata – wizyta w Bani lub zostać wynajęta osobno (link do Chata/imprezy)
  • Od października do kwietnia można w Chacie nocować – zapewniamy, że jest to wyjątkowe przeżycie!

Chata Kulturalna jest miejscem działań Stowarzyszeniu na Rzecz Dialogu Tropinka, które pracuje nad zachowaniem pamięci o wielokulturowości regionu, pragnie przyczynić się do ochrony jego przyrodniczego i kulturowego bogactwa. Wspólnie z Tropinką, której członkami oczywiście jesteśmy, próbujemy tworzyć miejsce spotkań z literaturą, sztuką, nauką i przyrodą, przestrzeń wymiany i twórczych działań.

Chata gościła już w swych progach noblistkę, Olgę Tokarczuk, białoruskiego barda Żmiciera Wajciuszkiewicza (Todara) oraz niesamowitą wokalistkę i multiinstrumentalistkę Karolinę Cichą, ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza, wrocławski zespół Karbido, autorkę „Bieżeństwa” Anetę Prymakę-Oniszk, oraz świetne poetki i poetów podczas festiwalu Poezja w Puszczy. Mamy nadzieję, że wszelkiego rodzaju muzy zadomowiły się tu już na dobre…