Dworek Rousseau w Puszczy Białowieskiej

nocleg puszcza bialowieska

                DE

FR

               EN

 

Na wschodnim skraju Polski jest pewne magiczne miejsce: grabowa aleja prowadzi do położonej na skraju Puszczy Białowieskiej przedwojennej leśniczówki w Świnorojach, „Dworku Rousseau“. Skąd Dworek Rousseau w Puszczy Białowieskiej? Oddajmy głos historykom:


Wiadomo. że słynny Jan Jakub Rousseau, uproszony przez Wielhorskiego, napisał około 1770 roku projekt do ustawy rządowej dla Polski. W tym celu nauczył się historii narodu naszego, przyłożył się do poznania obyczajów jego i praw, a w ciągu tej pracy powziął najprzychylniejsze mniemanie o Polakach i dał się z tym słyszeć, że między nimi prędzej by rad żyć aniżeli w zepsutym Paryżu. Słysząc o tym Antoni Tyzenhauz, podskarbi nadworny litewski, podczas pobytu swego w stolicy francuskiej w 1778 roku, powziął myśl namówienia filozofa genewskiego do przeniesienia się do Polski. Wiedząc zaś o jego nienawiści do towarzystwa i o zamiłowaniu w życiu samotnym, postanowił mu ofiarować na przyszły pobyt lasy białowieskie, miejsce najodludniejsze zapewne w całej Europie. Obowiązywał się wybudować dom, podług podanego od filozofa planu, zapewniał wszelkie wygody życia, usługę, pojazd do przejażdżek, a przy tym nie wkładał nań żadnych obowiązków ani zatrudnień. Znajomy w literaturze naszej ksiądz Xawery Bohusz, prałat katedry wileńskiej, znajdujący się w Paryżu przy osobie Tyzenhauza, użyty był do tej negocjacji. Noclegi Bialowieza Biebrza Wigry

Podobało się to zrazu odludkowi paryskiemu, już zdawał się chętnie przystawać na przedłożenia Bohusza, gdy jedno niespodziewane zdarzenie popsuło wszystkie zabiegi i namowy Tyzenhauza. Zjawił się w Paryżu na nieszczęście rodaków znany awanturnik Wiażewicz, który zarobiwszy spekulacją na dziwactwach Rousseau, zawarł z nim znajomość, podszedł udanym nieszczęściem i haniebnie oszukał. Oburzony Rousseau zdradzoną ufnością, rozgniewał się i na Polaków, a zaniechawszy zupełnie zamiaru zamieszkania w Puszczy Białowieskiej przeniósł się do Ermenonville pod Paryżem, gdzie mu przyjaźń oferowała przytułek.“ (Baliński, Starożytna Polska)


Połączonymi, polsko-szwajcarskimi siłami postanowiliśmy podarować jednak Rousseau dom w Puszczy. Puszcza i dziś zapewnia spokój, a Dworek Rousseau jest wręcz wymarzony do twórczej pracy w absolutnym spokoju, do spędzenia wspólnego czasu z przyjaciółmi i rodziną, czy też jako baza wypadowa dla miłośników przyrody, wycieczek rowerowych i wędrówek.


Organizowaliśmy już w Świnorojach wieczór filmowy, od roku 2016 współpracujemy ze Stowarzyszeniem na Rezcz Dialogu Tropinka - mamy nadzieję że dzięki patronatowi Rousseau  uda nam się rózne Muzy zwabić  pod nasz dach. Zapraszamy! Zespół Dworyska.