Puszczańskie spa

Bania to najnowszy nabytek Dworku – otwarta została w roku 2017. Banię opala się drewnem, wilgotność powietrza regulujemy polewając rozgrzane kamienie wodą. Po wyjściu z bani i zimnym prysznicu koniecznie trzeba na tarasie posłuchać Puszczy i popatrzeć w gwiazdy. Seans w ruskiej bani to świetny relaks, ale też wysiłek dla organizmu. Dlatego w przerwie między kolejnymi wejściami do bani, należy odpocząć i koniecznie uzupełnić płyny: herbata ziołowa i woda zawsze stoją na stole. Polecamy również relaks w klimatycznym pomieszczeniu do aromoterapii – odprężenie i wyciszenie gwarantowane!

Goście mają do dyspozycji oczywiście również łazienkę i – jako, że bania to bardzo towarzyska odmiana sauny – salonik z dużym stołem.

W słowiańskich wierzeniach ludowych w bani mogło dochodzić do kontaktu człowieka z demonami… Bannika, bo to on władał banią, przedstawiano jako starca o nienaturalnie wyrośniętej głowie i karłowatym ciele, noszącego znamiona lekkiego szaleństwa. Jest on w zasadzie przyjazny ludziom, choć lepiej mu nie podpaść, bo może zaszkodzić, a nawet utopić. Całkiem możliwe jest, że karze tych, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z łaźni: przychodzących do niej po zachodzie słońca (nasz bannik jednak to toleruje), kąpiących się zbyt długo bądź tych, którzy kradną ubrania osób zażywających łaźniowego relaksu. Żeby udobruchać bannika zostawiano mu zawsze w łaźni trochę wody, a raz do roku składano ofiarę z czarnej kury. A przede wszystkim korzystano z dobrodziejstw bani w dobrym towarzystwie.

We wrześniu 2018 oddaliśmy do dyspozycji gości Dworku dużą beczkę kąpielową koło budynku bani, rok później stanęła obok niej druga, mniejsza. Kępiel w gorącej wodzie, w środku Puszczy, pod rozgwieżdżonym niebem – tego nie wolno przegapić!

Puszczańskie Spa:
Termin Wyłącznie dla Gości Dworku
od połowy listopada do początku kwietnia ruska bania/aromoterapia we wtorki, między 16:00 a 22:00
od połowy września do połowy listopada i od początku kwietnia do połowy czerwca we wtorki bania/aromoterapia (między 16:00 a 22:00) i beczka (do godz. 18:00 nastepnego dnia, goście sami podkładają drewno)
od połowy czerwca do połowy września basen
Sylwester, Boże Narodzenie, Wielkanoc (podczas Majówki i Bożego Ciała puszczańskie spa jest zamknięte) ruska bania/aromoterapia w wyznaczone dni

W saunie może przebywać max. 8 osób.

 

PAMIĘTAJ!

Potwierdzenie chęci skorzystania z bani i gorącej beczki jest równoznaczne z aceptacją ich regulaminu.

ISTNIEJĄ PEWNE GRUPY CHORÓB I DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE STANOWIĄ PRZECIWWSKAZANIE DO KORZYSTANIA Z SAUNY.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wchodząc do bani korzystający potwierdza, że jego stan zdrowia na to pozwala. Za szkody zdrowotne związane przebywaniem w ruskiej bani, nie ponosimy odpowiedzialności.

Przykładowe przeciwwskazania do korzystania z sauny:

  • ostre stany reumatyczne
  • infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny
  • niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa i inne
  • choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem)
  • ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), epilepsja, jaskra, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem)
  • kobiety w ciąży mogą przebywać w saunie, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, zawsze jednak powinny pamiętać, że nie wolno przekraczać dozwolonego czasu i temperatury
  • prawo do samodzielnego korzystania z sauny i łaźni mają klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Dzieci i osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny i łaźni tylko pod opieką i na odpowiedzialność rodziców.